Wiele osób błędnie interpretuje już pierwszą wizytę u psychologa jako psychoterapię. Tak naprawdę pierwsza konsultacja to dopiero wstęp do tego czy chcemy odbyć psychoterapię czy nie. Czy odpowiada nam psycholog pod względem personalnym, czy zgadzamy się z tym co udało nam się ustalić jako cele terapeutyczne, czy w ogóle nurt jest dla nas odpowiedni. Jak zaczyna się psychoterapia? Kiedy jest to tylko konsultacja a kiedy faktycznie psychoterapia ?
Pierwsza wizyta to jest dopiero sam początek drogi gdzie czasem zdarza się że osoby są zdziwione że nie rozwiązano jeszcze ich problemu, albo oczekuje się od nich pewnej gotowości do zmian gdzie myśleli że psycholog rozwiąże za nich problemy. I wtedy często można spotkać się z opiniami że psychoterapia nie działa a psycholog chce nas naciągnąć na pieniądze.
Konsultacja psychoterapeutyczna to pierwsze wizyty na których psycholog ma możliwość zapoznania się z naszym problemem. Z reguły to 3 do 5 wizyt gdzie można poznać zarówno psychologa jak i psycholog może poznać nas. Jaką mamy osobowość, jaki jest nasz cel wizyty, czego potrzebujemy. To właśnie na tych spotkaniach dostajemy informacje takie jak:
- Czy w ogóle potrzebujemy psychoterapii bo czasem poradnictwo psychologiczne może zupełnie wystarczyć
- Czy psycholog i cele psychoterapeutyczne które zaproponował nam odpowiadają
- Czy sami faktycznie czujemy się na siłach żeby faktycznie chcieć się zmieniać bo niestety ale żaden psycholog nie zrobi tego za nas.
- Czy kwalifikujemy się do terapii indywidualnej a czy może dużo lepsze by była dla nas terapia grupowa?
To są jedne z wielu pytań na których poznamy odpowiedź podczas wizyt konsultacyjnych, to tak naprawdę początkowa narada jaką drogę wybrać aby była dla nas najlepsza. To będzie długa i kręta droga stąd towarzysz podróży czyli psychoterapeuta również powinien nam odpowiadać, a dokładniej czy odpowiada nam osoba której będziemy powierzać głębokie zakamarki swojej duszy.
Dopasowanie do terapeuty to nic innego jak zwykłe ludzkie poczucie że z kimś czujemy się dobrze w towarzystwie a z innym nie możemy za bardzo złapać tych samych fal porozumiewania, jest to naturalne i warto wybrać takiego terapeutę przy którym poczujemy się dobrze. Oczywiście jest też druga strona tego medalu gdzie wiecznie szukamy takiego perfekcyjnego terapeutę, a takich nie ma. Czasem jest to jedna z kolejnych wymówek aby w ogóle nie rozpoczynać niczego.
Na wizytach konsultacyjnych poznamy ogólną mapę podróży, wiele szczegółów nabierze kolorów wraz z momentem trwania terapii gdzie będziemy bliżej tych myśli i wspomnień które nas ukształtowały. Najważniejszy że cel na końcu jest świadomie przez nas wybrany i celem do którego chcemy dojść wraz z terapeutą.
Na pytanie jak długo trwa psychoterapia ? Wiele osób się dziwi że czasem są to miesiące, ale częściej lata. Czemu aż tak długo? Czemu nie krócej ? A może terapeuta chce mnie naciągnąć na pieniądze? Najlepsza odpowiedź to taka że warto pomyśleć ile lat szliśmy w danym kierunku, że znaleźliśmy się w tym momencie gdzie tak pilnie potrzebujemy pomocy i zmiany. Okazuje się że również latami wpływaliśmy negatywnie na swoją psychikę i niestety proces odwrócenia jest równomierny czasowo, chociaż patrząc na lata w psychoterapii to są cotygodniowe spotkania jednogodzinne więc relatywnie jak się policzy cały rok to tak naprawdę wiele nie jest.
Psychoterapeuta to nie jest przyjaciel za pieniądze
Psychoterapia to nie ścisła procedura że wszystko wiadomo jak leczyć po kolei, tyle ile osób jest na świecie to każda jest inna, zbudowana z innych myśli i wspomnień uniwersalnych dla danej jednostki. Każdemu zależy aby terapia była jak najbardziej krótka i efektywna ale nie odwrócimy czegoś w kilka dni gdy narastało latami. Czas to także możliwość nabrania pełnego zaufania do psychoterapeuty i jego metodologi, to czas dla nas samych abyśmy otwierali kolejne etapy naszej duszy gdzie skryliśmy najbardziej uciążliwe wspomnienia. To dzięki relacji terapeutycznej zacznie się proces uleczenia ale jak każda relacja wymaga czasu do zbudowania.
Czas czy terapia powinna się kończyć czy nie zaczniemy odczuwać sami poprzez stabilną poprawę w tych sferach w których odczuliśmy najbardziej braki. Warto pamiętać aby nie mylić tego z początkową poprawą która jest chwilowa i wymaga powtarzania cele utrwalenia tego w naszych procesach myślowych. Wszystko czego uczymy się od nowa wymaga powtórzeń, psychoterapia to proces nauki jak każdy gdzie po wielu rodzajach powtórzeń jak np. otwarcie się negatywnych myśli wymaga kilkanaście powtórzeń zanim nasz umysł uzna to za normę.
Pamiętajmy że psychoterapia to niezwykłe proces przemiany który będziemy odczuwać długimi latami i wpłynie na całe nasze życie. To niesamowite jak chęć stałej przemiany swojego życia na lepsze zmienia człowieka i jego wybór dróg życiowych. Każdy z nas zasługuje na bycie kochanym, rozumianym i szczęśliwym w swoim życiu, nie odbierajmy sobie tej szansy !
Artykuł opracowany w współpracy z poradnią CO Tam? : psychoterapiacotam.pl