Świat stale się rozwija, a wraz z nim rozumienie wielu zachodzących zjawisk. Dosyć nowym „wynalazkiem” ludzkości jest pomoc psychologiczna, a jeszcze nowszym Internet i co za tym idzie – szukanie w tej nowej przestrzeni konsultacji psychologicznych. Wielu ludzi obawia się wizyty u psychologa na żywo. Zupełnie inne obawy psycholog online, które przecież mogą wydawać się nienaturalne. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Postaramy się bliżej zgłębić ten temat.
Gdy zacznie się przeglądać fora internetowe, można łatwo zauważyć, że ludzie regularnie szukają pomocy w Internecie. Sieć jest zapełniona pytaniami użytkowników odnośnie różnego rodzaju problemów, prośbami o pomoc lub dobrą radę. Bardzo często padają pytania odnośnie depresji, lęków czy nerwicy, najbardziej popularnych chorób psychicznych i nie tylko.
Psychoterapia zaczyna stawać się coraz bardziej popularna. Możemy o niej usłyszeć od znajomych osób które przebyły pierwsze sesje psychoterapii i dzielą się swoją historią, przeczytamy o niej w internecie a także popularnych magazynach i czasopismach. Coraz więcej osób widzi sens szukania pomocy psychologicznej u specjalistów, którzy swoim obiektywnym spojrzeniem i szeroką wiedzą mogą zdziałać wiele dobrego. Psycholog i psychoterapia przestają być czymś nienormalnym, a wiele osób zaczyna postrzegać je w kategorii wizyty do internisty, tyle że od problemów z myślami.
Dla wielu osób życie w szybkim tempie, nadmiar obowiązków nie pozwalają nawet pomyśleć o konsultacji u psychologa, a co dopiero na cotygodniowe wizyty w gabinecie. Z takiej potrzeby zrodziła się psychoterapia online. Bez wychodzenia z domu, bez tracenia czasu na długie dojazdy można zaszyć się w swoim pokoju z kubkiem gorącego napoju odbywając równie owocne wizyty, co za drzwiami gabinetu. Najczęściej konsultacje psychologa online można odbyć w formie:
-
wideo rozmowy
-
rozmowy telefonicznej
-
chatu
Najczęściej spotykamy się z tym pierwszym, aczkolwiek czat jest również często wybierany, albowiem nie ma w domu wystarczającej anonimowości, i chcąc zachować prywatność, wiele osób decyduje się na czat z psychologiem. Jeśli czulibyśmy się krępująco na myśl żeby od razu na pierwszej wizycie zobaczyć psychologa, można poprosić o rozmowę telefoniczną.
Kiedy skorzystać z pomocy psychologa online?
– Gdy nie masz blisko żadnej poradni, a nie możesz sobie pozwolić na długie dojazdy.
– Mieszkasz w małej miejscowości i masz obawę, że Twoja wizyta nie będzie dyskretna, czujesz z tego powodu dyskomfort przed mówieniem terapeucie o sobie.
– Potrzebujesz szybkiej pomocy, masz problem, z którym nie możesz czekać.
– Chcesz uzyskać doraźną pomoc, dotyczącą jakiegoś fragmentu Twojego życia.
– Jesteś osobą starszą lub niepełnosprawną i nie możesz sobie pozwolić na samodzielną podróż do gabinetu.
-Nie jesteś do końca przekonany, czy terapia jest tym, czego w tym momencie potrzebujesz.
-Jesteś po nieudanej próbie terapii i chcesz się zorientować, czy wybrany terapeuta będzie dla Ciebie odpowiedni.
psycholog online wady i zalety
Poradnictwo przez Internet ma wiele zalet, w pewnych sytuacjach może okazać się wręcz niezastąpione. Jednak ma również pewne wady. Fundamentalną rzeczą w każdej terapii jest więź, którą pacjent buduje wraz z terapeutą. Przy spotkaniach na żywo łatwiej jest taką więź zbudować – w pełni widać gestykulację, słychać dobrze ton głosu, nawiązuje się kontakt wzrokowy z drugą osobą. Po prostu łatwiej widać wszystkie emocje, co może ułatwić terapeucie jego pracę, przyspieszyć ją.
Również pacjentowi trudniej jest coś ukryć czy zataić, co przy wizycie online może okazać się dużo prostsze. Psychoterapia jest procesem długotrwałym, a żeby przyniosła trwałe rezultaty, pacjent musi wykazać zaangażowanie i chęć rozwoju swojego życia ku lepszemu. Łatwiej jest się zaangażować, gdy widzi się z terapeutą twarzą w twarz, może to motywować do robienia postępów.
Tutaj warto jest wspomnieć o doborze psychoterapeuty. Szukaj specjalistów w sprawdzonych placówkach. Aby terapeuta mógł prowadzić pacjentów, musi być w trakcie lub mieć ukończoną szkołę psychoterapeutyczną – którą można zacząć po ukończeniu pięcioletnich studiów psychologicznych lub pokrewnych. Nie bój się pytać o nurt danego terapeuty, jego kompetencje. Jest to bardzo ważne zagadnienie, dzięki temu masz pewność, że jesteś we właściwych rękach. Dzięki świadomemu wyborowi terapeuty masz większe poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w wirtualnym świecie.
uważajmy na psychologa który przyjmuje tylko online bez możliwości spotkania się w gabinecie
Psycholog online za darmo na NFZ czy lepiej prywatnie?
Wszystko zależy tak naprawdę od naszych od naszych preferencji oraz zasobności portfela. Konsultacje online za darmo najczęściej wychodzą z inicjatyw pewnych grup lub fundacji mające wsparcie finansowe od rządu lub unii europejskiej. Niestety takie projekty z reguły nie trwają zbyt długo, lub ilość potencjalnych miejsc jest mocno ograniczona.
Usługi psychologiczne na NFZ z reguły są lepszym wyborem, niestety jak wiele instytucji Państwowych, są one lekko niedofinansowane, co powoduje że trzeba czekać aż zwolni się miejsce na terapię lub jeśli zależy nam na konkretnym terapeucie to i dłużej.
Jeśli ktoś jest wyjątkowo dobrym terapeutą, to z reguły jednak przyjmuje całkowicie prywatnie, bierze się to też z tego że ilość chętnych i zadowolonych powoduje że pacjentów nigdy nie brakuje. Także płacąc prywatnie, otrzymujemy terapię regularnie i na czas, bez zależności od limitów jakie istnieją na NFZ. Kosztowo z reguły to około 150 zł za terapię indywidualną, co przy cotygodniowych spotkaniach terapeutycznych wychodzi 600 zł miesięcznie. Czy to dużo czy to mało każdy z nas powinien sam to ocenić. Warto jednak zastanowić się czy aby nie wydajemy na inne rzeczy więcej pieniędzy (np. ubrania ) i okazuje się że cena stanowi tylko i wyłącznie wymówkę od skutecznej terapii.
Pomoc psychologiczna online zapewnia dość wysoki poziom profesjonalizmu lecz nie zastąpi w pełni wizyt w gabinecie.
-Taka wizyta odbywa się przez Skype lub inny komunikator – widzisz i słyszysz terapeutę, masz pewność, że jest to czas przeznaczony tylko dla Ciebie.
-Pomocne jest też zachowanie anonimowości, może to zwiększyć Twój komfort i poczucie bezpieczeństwa.
-Kolejną korzyścią jest zaoszczędzenie czasu i pieniędzy na dojazd.
– Jest to idealne rozwiązanie gdy masz problem aby znaleźć czas i możliwości dojazdu, lecz warto jest znaleźć taką placówkę gdzie będziesz mógł kontynuować sesje w gabinecie. Nie bez powodu sesje terapeutyczne w gabinecie dają największy efekt, albowiem jesteśmy w miejscu gdzie wiemy że musimy się skupić nad pracą nad sobą, a będąc w domu odczuwamy jednak tą aurę codzienności.