Zdrada niejedno ma imię – może objawiać się nie tylko w sferze czysto fizycznej, ale też psychicznej czy emocjonalnej. Zdrada zawsze jednak pozostaje zdradą i bywa bardzo bolesna. Często kojarzona jest ze strefą seksualną – tego także może dotyczyć zdrada emocjonalna. Zdrada emocjonalna nadal jednak może być bardzo dotkliwa, a przy tym trwać wiele lat i nie dotykać sfery seksualnej. Nie oznacza to jednak, że łatwo jest się z nią pogodzić. To trudne i bolesne – każda zdrada emocjonalna wpływa na związek. Czy można ją przepracować? Czy możliwe jest wybaczenie? Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Zdrada emocjonalna

Zdrada w związku zawsze boli tak samo. Nie musi dochodzić do stosunku seksualnego, by mówić o zdradzie. Zdrada emocjonalna, zwana też psychiczną to nic innego jak brak lojalności w związku i złamanie zasad intymności emocjonalnej.

Może do niej dojść razem ze zdradą fizyczną – zgoda na stosunek z inną osobą jest przecież ogromnym ciosem dla partnera i całkowitym złamaniem lojalności wobec partnera. Może jednak nigdy nie być związana ze sferą seksualną i dotykać tylko kwestii emocjonalnej bliskości, która powinna być zarezerwowana wyłącznie dla partnera.

Nierzadko też zdrada emocjonalna może mieć wymiar jedynie wirtualny – to coraz częstsze zjawisko w dobie mediów społecznościowych. Media społecznościowe dla wielu stały się bardzo ważną częścią życia, zdarza się więc, że umieszczane są na nich treści, które są pogwałceniem zasady lojalności i intymności emocjonalnej w związku. Zdrada emocjonalna dokonana w świecie wirtualnym też może dotknąć życia rzeczywistego i wpłynąć na związek dwojga ludzi – dotyka w końcu jak najbardziej realnych spraw związanych ze sferą uczuciową i emocjonalną.

Przyczyny zdrady emocjonalnej

Istnieje wiele różnych przyczyn zdrady emocjonalnej – najczęściej kojarzona jest ona jednak z kryzysem w związku. Gdy między partnerami przestaje się układać, pojawia się coraz więcej kłótni lub „cichych dni”, gdy partnerzy z różnych przyczyn zaczynają spędzać ze sobą coraz mniej czasu – dość naturalne może być poszukiwanie kontaktów z innymi ludźmi.

Nie jest jeszcze zdradą emocjonalną nawiązanie po prostu nowej znajomości. Zdrada emocjonalna to coś więcej niż miłe spędzanie czasu czy wymiana zdań z inną osobą. To zaangażowanie emocjonalne, które powinno być zarezerwowane tylko dla partnerów. To nawiązanie relacji, która staje się równie ważna lub nawet ważniejsza od partnera. Coraz bardziej naturalne staje się spędzanie czasu z osobą, która nie jest partnerem i to ona jest pierwszą, która dowiaduje się o smutkach, sukcesach i problemach, to ona jest też osobą, z którą chce się spędzać czas w pierwszej kolejności.

Do zdrady emocjonalnej może też dojść, gdy związek jest stabilny, ale jedna z osób zaczyna odczuwać zmęczenie i znużenie powodowane rutyną, nudą i szarą codziennością. Wtedy kontakty z drugą osobą, nawet te niewinne i pozbawione kontekstu seksualnego, zaczynają się wydawać coraz bardziej ekscytujące, pożądane i nadające życiu kolorytu.

Bywa też tak, że do zdrady emocjonalnej po prostu dojdzie. Bez większego powodu – może to być za sprawą nieprzemyślanego wpisu w mediach społecznościowych, ale może do niej dojść także zupełnie przypadkowo. Cienka jest bowiem granica między zwyczajną znajomością, czy przyjaźnią, a związkiem platonicznym. A to właśnie w przypadku związku platonicznego, który wkrada się coraz bardziej w sferę uczuciową i emocjonalną, możemy mówić o zdradzie emocjonalnej.

Jak poradzić sobie ze zdradą?

Zdrada zawsze jest pewną informacją na temat tego, w jakiej kondycji znajduje się w tym momencie związek. Budzi złość, gniew, smutek i nierzadko poczucie ogromnej bezsilności. Budzi poczucie ogromnej krzywdy, może też negatywnie wpłynąć na samoocenę osoby zdradzonej i wpędzić ją w poczucie winy – często osoby zdradzone mają tendencję do obwiniania wyłącznie siebie.

Może się też zdarzyć, że zdrada emocjonalna obudzi chęć wzięcia odwetu i zemsty na partnerze, który dopuścił się zdrady. Może też dojść do wystąpienia stanów depresyjnych. Zdrada pozostawia bolesne piętno na umyśle człowieka i kładzie się cieniem na relacji z partnerem.

Można sobie z nią jednak poradzić, choć nie jest to zadanie łatwe i wymaga sporo pracy i zaangażowania – i to ze strony obojga partnerów. Podstawą będzie szczera rozmowa – nie istnieją związki idealne, dlatego warto pracować nad uratowaniem związku.

Nie zawsze jednak partnerzy są w stanie rozmawiać ze sobą o temacie tak bolesnym jak zdrada, bez pomocy kogoś z zewnątrz. Trudno jest poradzić sobie ze swoimi emocjami i dojść do konstruktywnych wniosków. Dlatego warto jest skorzystać z pomocy specjalistów.

Psychoterapia w takich wypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Terapia dla par pozwoli otworzyć się na swoje potrzeby i zrozumieć emocje, które targają drugą osobą. Pozwolą też zrozumieć mechanizm zdrady. Terapia par to ogromne wsparcie i kolejna szansa dla związku – to ona pozwoli poukładać sobie w głowie wszystkie newralgiczne kwestie i nauczy żyć w związku już po zdradzie. Psychoterapeuta jest też osobą, która potrafi na związek spojrzeć obiektywnie i na chłodno, co pomoże w odnalezieniu problemów, które dręczą daną parę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here