Relacja między dwojgiem partnerów to ciągły proces nastawiony na polepszenie rozumienia siebie i wzajemnych potrzeb, to nie tylko te lepsze chwile gdy wszystko się układa ale również trudniejsze momenty życiowe które wystawiają na próbę niejedną parę. Wszystko jest dobrze jeśli problemy rozwiązujemy na bieżąco, w innym przypadku rosnące nieporozumienia i ukryte żale mogą spowodować ciężki kryzys związku co może prowadzić do jego rozpadu.  W przypadku gdy sami sobie nie radzimy z problemem, warto jest spróbować terapii par która przy obopólnej chęci może stanowić istotny krok do polepszenia relacji i uratować niejeden związek.

Budowanie szczęśliwych relacji międzyludzkich to pracochłonny, ale wart wysiłku proces – posiadanie oparcia w przyjaciołach, rodzinie i związku jest niezwykle istotne dla naszego zdrowia psychicznego. Drobne sprzeczki czy nieporozumienia z życiowym partnerem nie stanowią problemu, gdy umiemy szybko i bez zbędnych uniesień rozwiązać problem i funkcjonować dalej razem. Czasami jednak, gdy stają się one stałym elementem naszej codzienności, lub pojawia się poważniejszy kryzys, powodujący brak zaufania i wzajemną niechęć, nie potrafimy samodzielnie przezwyciężyć negatywnych emocji.

Gdy czujemy, że zależy nam na partnerze i chcemy walczyć o tę relację, ale nie umiemy podołać temu zadaniu o własnych siłach, warto udać się na terapię dla par. Specjalista, będący osobą postronną, pomoże nam spojrzeć na problemy z innej perspektywy, oraz nawiązać na nowo nadszarpniętą nić porozumienia.

Podczas tego rodzaju terapii, osoby zaangażowane w związek mogą, z pomocą “przewodnika” czyli terapeuty, przeanalizować swoje problemy od podszewki. Terapeuta pozostaje neutralnym obserwatorem, nie przyznaje racji żadnej ze stron, nie krytykuje i nie gani. Jego rola to naprowadzenie partnerów na wzajemne zrozumienie swoich racji; poprzez dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, pytaniami oraz proponowanie różnego rodzaju ćwiczeń np. psychodramy (uczestnicy terapii odgrywają scenę teatralną) pomaga on pacjentom szukać rozwiązań problemów, z którymi do niego przyszli. Zapewnia to uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej jest im opowiedzieć o swoich obawach i wątpliwościach.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny kryzysu, łączy je jedno – niemożność przepracowania ich samodzielnie

Może się okazać, że podłoże aktualnego konfliktu tkwi znacznie głębiej, niż się nam wydawało, gdy pierwszy raz przekraczaliśmy próg poradni. Często za pozornie błahymi sprzeczkami lub poważniejszymi kryzysami jak np. zdrada, kryją się niespełnione oczekiwania, frustracja, traumy z przeszłości oraz wiele innych, nieuświadomionych czynników. Ich odkrycie i nazwanie “po imieniu” znacznie ułatwia postawienie się na miejscu drugiej osoby i zrozumienie jej emocji. Dzięki temu będzie nam znacznie łatwiej znaleźć rozwiązanie zarówno aktualnego, jak i ewentualnych przyszłych konfliktów – nie tylko w związku, ale i w relacjach z przyjaciółmi, rodziną czy w pracy.

Zatem przyswojenie proponowanych przez terapeutę technik znacznie poprawi jakość zarówno kontaktów z partnerem, jak i innymi bliskimi osobami. Kolejną korzyścią jest lepsze poznanie samego siebie, uświadomienie sobie swoich potrzeb, systemu wartości, oraz wpływu, jakie nasze zachowania wywierają na ludzi. Uzbrojeni w tę wiedzę, mamy szansę pracować również nad sobą.

Jeśli więc kryzys w naszym związku się przedłuża, a próby rozejmu nic nie dają, nie wahajmy się udać po pomoc terapeutyczną, gdyż zyskamy dzięki niej dużo więcej, niż tylko porozumienie z partnerem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here