Uzależnienie od leków to jedne z najczęściej spotykanych uzależnień obecnych czasów, wbrew pozorom jest on na równi niebezpieczny jak uzależnienie od alkoholu czy twardych narkotyków. Czym jest lekomania, jakie są jej objawy oraz na czym polega skuteczne leczenie lekomanii.

Żyjemy w czasach wygodnych, gdy wiele problemów lubimy rozwiązywać szybko i możliwie najmniejszym wysiłkiem, w tym przypadku leki zaczyna brać jako rozwiązanie okazjonalne jak leki uspokajające na stres, pobudzające na zmęczenie, przeciwbólowe, pobudzających oraz wiele innych które zażywane w dużych ilościach są otwartą drogą do lekomanii. Lekomania podobnie jak każde uzależnienie jest interakcją zewnętrznej substancji która prowadzi do przymusowego zażywania w określonym czasie przez uzależnionego. Jak każde uzależnienie powoduje, że każda kolejna dawka jest większa od poprzedniej. Niekontrolowane przyjmowanie leków to powolne wyniszczanie organizmu, nie mówiąc o momentach mocnego przedawkowania które w krytycznych sytuacjach kończy się śmiercią. Lekomanię dzielimy na dwa rodzaje, lżejszą w postaci przyzwyczajenia, a zdecydowanie mocniejszą zwaną nałogiem.

Tak jak narkomani i alkoholicy osoba której to dotyczy nie widzi problemu, a jeśli nawet to niezwykle dobrze się z tym kamufluje albowiem lekomania w początkowym stadium jest praktycznie niewidoczna dla otoczenia. Uzależnienie psychiczne to najszybszy symptom, gdy myśli zaczynają krążyć wokół nałogu, zaczynamy ustawiać swoje plany pod okresy przyjmowania danego leku, zdobywania recepty i określonych zapasów aby nigdy go nie zabrakło. Chęć zażywania jest coraz większa, oprócz tego dochodzą później symptomy uzależnienia fizycznego, które powodują że uzależniona osoba powoli zwiększa dawki albowiem poprzednie zaczynają działać zbyt słabo. Odstawienie leków powoduje reakcje organizmu jak tiki nerwowe, drżenie rąk, wahania nastrojów, agresję, zaburzenia psychoruchowe i spadkiem koncentracji.

Lekomania Przyczyny

Statystyki potwierdzają że najbardziej narażoną grupą są kobiety w wieku od 30 – 50 lat, zalążkiem uzależnienia mogą być problemy natury psychicznej, lęki, depresja, nerwica, traumatyczne przeżycia z przeszłości, czy również pochodzenie z paralogicznego środowiska. Również wieczna obawa o swoje zdrowie prowadzące do hipochondrii są jedną z przyczyn lekomanii. Zachodnie rozwinięte kraje przeważają w statystykach krajów gdzie suplementy diety oraz leki przeciwbólowe są spożywane w bardzo wysokich ilościach, wiele leków z racji dostępności bez recepty są przyjmowane bez konsultacji z lekarzem co zwiększa ich ryzyko stania się swoistym narkotykiem lekomana.

Lekomania Leczenie

Leczenie lekomanii jak każdego uzależnienia wymaga opieki specjalistycznej i to najlepiej w wybranych ośrodkach specjalizujących się w indywidualnym nastawieniu do terapii uzależnionych od leków. Im wcześniej taka osoba trafi do ośrodka tym większe rokowania na wyjście z uzależnienia. Zbyt późno wykryta powoduje że osoba uzależniona może przedawkować lub popełnić samobójstwo. Powolne odstawianie leków to oczywiście pojawiające się symptomy odstawienia które objawia się lękiem i niepokojem, wzrostem agresji, podniecenie, zaburzenia snu, brakiem apetytu, apatią przez które niestety uzależniony musi przejść. Odpowiednio dopasowana terapia, mocne wsparcie otoczenia a także sama wola uzależnionego aby wyjść z nałogu pozwolą mu otworzyć nowy etap w swoim życiu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here